Termolüminesans Yöntemi İle Yaş Belirleme

Mineralleri oluşturan çevrelerinden kendilerine gelen radyasyonlardan etkilenirler ve bu radyasyonları depolarlar. Minerallerde depolanan bu enerji, ölçülerek, kaç yılda bu kadar enerjinin depolanabileceği, dolayısıyla mineralin bulunduğu kayacın kaç yıldan beri o ortamda bulunduğu, hesaplanabilinmektedir. Minerallarin içinde ne kadar depolandığını saptamak için şöyle bir yöntem uygulanır:

Termolümünesans mikroskopları altında mineraller, ya belli değerlerde bir ışık verilerek veya belli değerde bir sıcaklığa kadar ısıtılarak “uyarılırlar”. Uyarılan elektronlar, eskiden depolandıkları radyasyonenerjisini serbest bırakırlar. Serbest bırakılan bu miktarına “paleodoz” denir. Minerallerin bulundukları ortamdaki yıllık radyasyon miktarı da ayrıca ölçülür. Mineralin o ortamda bulunma süresi ise paleodoz” enerjisinin “yıllık doz”a bölünmesi ile saptanır.

Bu yöntem yeni toprağa gömülmüş, veyahut yeni tortulaşmaya oluşumş ve henüz yer altında bulunan kayaçlarda uygulanabilir. Bu yöntemle yaklaşık 100 ile 200000 yıl aralıklarında yaşlar saptanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Stratigrafi Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde stratigrafi ne işe yarar, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.