Rölyef (Optik Engebe)

Tanım: Mineralin kırılma indisinin içerisinde bulunduğu ortamın kırılma indisi ile olan göreceli ilişkisi.

Bir mineralin kırılma indisinin içinde bulunduğu ortamla aynı olması durumunda, bu kristalin ortamla olan sınırlarını görmek mümkün değildir.
Ortam ile mineral arasındaki kırılma indisi değeri farkı büyüdükçe sınır netleşmekte ve koyulaşmaktadır.

Farkın çok büyük olduğu durumlarda tane şişkin pürüzlü görünür. Bu göz aldanmasına RÖLYEF (engebe) denir.

 

Mikroskopta bir mineralin optik rölyefini belirlemek için;

  • Diyafram kısılarak ışık azaltılır.
  • Mineralin sınırlarının belirgin, yüzeyinin pürüzlü olup olmadığı, dilinim, kırık – çatlak gibi morfolojik özelliklerin belirgin görülüp görülmediği dikkate alınarak “Çok düşükten çok yükseğe” kadar tanımlama yapılır.

 

 

Yukarıda belirtilen bilgiler doğrultusunda rölyefin tanımı yapılmıştır. Bu tanımla birlikte amacı saptanarak sınıflaması yapılmıştır.

 

Rölyef, optik mineralojide anlamını ve tanımını öğrenmiş oldunuz. Böylece öğrenmekle kalmayıp rölyef yani optik engebenin nasıl yapılacağına dair bilgilere de ulaşarak rölyefin nasıl yapıldığını da öğrendiniz.

 

Rölyefin nasıl yapılacağına dair diğer bir husus ise bilindiği gibi rölyef, optik mineraloji dersini kapsamaktadır. Bu nedenle optik mineraloji dersinin laboravurarlarında gördüğünüz mikroskoplar vasıtasıyla rölyef yani optik engebeyi mikroskoplarda tayin edersiniz. Optik mineraloji laboratuvarlarında yer alan mikroskopların diyafram özelliği kullanılarak ışığın azaltılıp yükseltilmesiyle öğrenirsiniz.

 

Kısacası optik engebe yani rölyefin asıl amacı toplu halde bulunan minerallerin  taneler arasındaki ilişki belirlenir. Diyafram ışığının azaltılıp arttırılmasıyla taneler arasındaki sınırlar netleştirilir. Ayrıca kırık, çatlak, dilinim, pürüzlülük gibi özelliklerinin daha belirgin hale getirerek, varolan minerallerin oluşum ve özelliklerini daha kolay belirleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Objektif başlıklı makalemizde ders notları, objektif ve optik mineraloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.