Magmanın Kristallenmesi

Magmanın soğuması esnasında bütün silikatlar aynı anda kristallenmezler. Bunların oluşumları kabaca 1500-400 Santigrat derece arasında sıralanır. Örneğin, silis bakımından yeterli derecede zengin bir magmadan, sırasıyla, ilk önce olvin ve soma prioksenler, amfiboller, kalsiyumlu plajiyoklaslar ve nihayet kuvar kristallenir. İşte bunu fizikokimyada kesirli kristallenme (franksiyonel kristallenme = fractional crystallization) denilir. Soğuma ilerledikçe magma yüksek sıcaklık minerallerinin bileşimine giren elemanlar bakımından fakirleşir ve dolayısıyla düşük sıcaklık minerallerinin bileşimine girecek elemanlarca zenginleşir.

Kristaller ile magma arasında cereyan eden reaksiyonlar bazı karakteristik mineral topluluklarının veya beraber bulunamama özelliğinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Daha açık bir ifade ile bir magmatik kayaç içinde yalnız belirli bazı mineraller bir arada bulunabilirler; diğer bazı mineraller ise hiç bir zaman bir arada bulunamaz veya yalnız çok özel koşullar altında ve ender olarak beraber bulunabilirler.

Bir önceki yazımız olan Magmaların Fiziksel Özellikleri başlıklı makalemizde magmaların fiziksel özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumları Göster (1)