İndikatriks

Cisimlerin (yada minerallerin) her yöndeki kırılma indislerini uzunluk olarak veren geometrik şekle indikatriks denir.
İzotrop indikatriks: İzotrop cisimlerde ışığın hızı her yönde aynı olduğundan bunlara ait tek bir kırılma indisi (n) vardır ve dolayısıyla indikatriks bir küredir.

 

indikatriks

Anizotrop İndikatriks: Anizotrop cisimlerde ışığın hızı yönlere göre değiştiğinden bunlara ait birden fazla kırılma indisi vardır ve dolayısıyla indikatriks bir elipsoid dir. Bu elipsoid birbirine dik ve farklı değerde üç eksen içerir.

Z ekseni (büyük eksen)
X ekseni (küçük eksen)
Y ekseni (X ve Z ye dik orta eksen)

 

Anizotrop İndikatriks (Tek optik eksenli (üniaks) mineraller).  Z > X ise mineral optik pozitif;  Z<X ise mineral optik negatifdir.

Anizotrop ndikatriks optik eksenli biaks) mineraller). indikatriksin birbirine dik X, Y, Z eksenleri vardır. nx, ny, nz bu eksenlere karşılık gelen kırılma indisleridir. XZ düzleminde oluşan iki optik eksen vardır.
Optik eksenler arasındaki dar açı ortay Z olduğunda mineral optik pozitif (+), dar açı ortay X ise mineral optik negatif (-) dir.

Bir önceki yazımız olan Yansıma, Kırılma ve Kırma İndisi başlıklı makalemizde ders notları, kırılma ve kırılma indisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.