Beyan nedir? Kimler Nasıl Sorumludur?

Herhangi bir faaliyetinde her türlü yazıyı bilgiyi verdikleri yetkili makamlara, yani genel müdürlüğüne (MİGEM) verilen bilgilere beyan denir.

Teknik elemanlar sadece ihtisas sahibi oldukları konularda beyanda bulunabilirler ve beyanları ile sorumludurlar. Ruhsat sahipleri ise teknik konular dışındaki tüm beyanlardan sorumludurlar. Yani teknik işlerden mühendis, mali işlerden ruhsat sahibi sorumludur.

Beyanlardaki hata ve noksanlıklar, idarenin tespiti ve sorumluların uyarılmasından itibaren 2 ay içerisinde düzeltilir. Bu sürede gerekli düzeltmenin yapılmaması halinde teminat irad kaydedilir.

Gerçek dışı veya yanıltıcı beyanda bulunan teknik elemanlar uyarılır. 3 yıl içinde tekrarı halinde yapacakları beyanlar 1 yıl geçersiz sayılır. Fiilin her tekrarından hak mahrumiyeti uygulanmasına devam edilir. Uygulanan uyarı ve hak mahrumiyeti, teknik elemanın bağlı bulunduğu mesleki teşekküle bildirilir.

Bir önceki yazımız olan Buluculuk Hakkı Nedir? başlıklı makalemizde buluculuk hakkı, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.