Silikat Yapılarının Bağlanması

Çoğu silikat yapısı (tekli, çiftli zincir ve levha yapısı da dahil olmak üzere) nötr olmayan kimyasal bileşiklerdir. Tıpkı tetraedrler gibi nötralliklerinin sağlanması için, onları değişik karmaşık kristal şekillerinde bağlayacak metal katyonlara ihtiyaç vardır. Silikat yapılarını birbirine bağlayan başlıca katyonlar demir (Fe), magnezyum (Mg), potasyum (K), sodyum (Na), alüminyum (Al) ve kalsiyum (Ca)’dur.

Silikat yapılarının belli bir kristal bağlanma noktasında belli özelliklere sahip farklı katyonları kolayca kabul edebilmesi yüzünden, bir mineral örneği farklı kesimlerinde belirli elementleri farklı miktarlarda içerebilir. Bu tür bir minerali formülle ifade ederken değişken bile enler parantez içinde gösterilir. Bunun iyi bir örneği olivin mineralidir ((Mg, Fe)2 SiO4). Formülünden anlaşıldığı üzere bu mineral yapısındaki Mg ve Fe birbirinin yerini alabilmektedir. Bu mineral, kristal yapısı değişmeksizin, tamamen Fe2SiO4 veya Mg2SiO4 bile imine sahip olabilmektedir. Ayrıca bu uç üyelerin arasında Fe ve Mg’un farklı oranlarda bulunurluğu mümkündür. O halde, başka silikat minerallerinde olduğu gibi olivin, bileşimi iki uç üye arasında değişen bir ailedir.

 

Bir önceki yazımız olan Minerallerin Fiziksel Özellikleri başlıklı makalemizde mineral özellikleri ve mineralin fiziksel özelliği hakkında bilgiler verilmektedir.

You might also like More from author

1 Comment

  1. Sinem Aktel

    Bilgi için teşekkür ederim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.