Obsidyen ve Özellikleri

Obsidyen (Volkan Camı) : Siyah, kahverengi, yeşil renkli ve parlak dış püskürük bir taştır. Magmanın yer yüzüne çıktığında aniden soğuması ile oluşur. Bu nedenle camsı görünüme sahiptir.

 

Doğal yollarla oluşan volkanik kökenli bir cam türüdür. Lavın hızlıca soğuması ve kristalleşmeye yetecek kadar zaman geçmeden donmasıyla oluşur.

 

Genellikle felsik lav akıntılarının, soğumanın hızlı olduğu kenar bölümlerinde bulunur. Kristal yapıda olmadığından, keskin kıyıları moleküler inceliğe ulaşabilir. Bu özelliğinden ötürü eski çağlarda ok ucu olarak kullanılmış, günümüzde ise cerrahların kullandığı neşterlerin kesici kısımlarında kullanılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Granit ve Özellikleri başlıklı makalemizde granit kayaçları, granit ve özellikleri ve granitin formülü hakkında bilgiler verilmektedir.

You might also like More from author

2 Comments

  1. ALİ says

    İZMİRDE OTURUYORUM BU TAŞLARDAN BİR DAGDA COK VAR PARA EDERMİ.. (Site admini: Özel bilgiler vermek yasak)

  2. Ezgi Uslu

    Obsidyenin en önemli özelliği volkan camından oluşmuş olmasıdır. Lav akıntılarının hızlı soğumasıyla birlikte obsidyen oluşmaktadır. Genelde doktorların kullandığı neşter obsidyen ile yapılmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.