Anasayfa / Metamorfik Kayaçlar / Metamorfizma Kayaçları Nasıl Bozunmaya Uğratır?

Metamorfizma Kayaçları Nasıl Bozunmaya Uğratır?

Metamorfik süreçler kayaçlarda yoğunluk artışı, daha büyük kristal büyümeleri, mineral tanelerinin tabakalı ve bantlı doku eklinde yeniden yönlenmeleri, düşük sıcaklık minerallerinin yüksek sıcaklık minerallerine dönüşmesi gibi pek çok değişime yol açarlar. Ek olarak iyonların kayaca katılımı bazıları ekonomik açıdan da önemli olan yeni mineraller oluşturur. O halde, metamorfizma derecesinin, metamorfik kayaçların dokusu () ve mineralojisi () ile kendini açığa vurduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Metemorfizma Nerede Gerçekleşir başlıklı makalemizde metamorfizma nasıl oluşur, metamorfizma nerede gerçekleşir ve metamorfizma oluşumu hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

1 Comments

  1. metamorfik petrografi dersleriyle alakalı fazla ders konuları ekler misiniz? metamorfik petrografi dersinde başarı oranım biraz düşük olduğu için ekstra ders konuları çalışmam gerekiyor. bunun dışında yardımcı kaynak olarak önereceğiniz kaynaklar varmı? bu arada bu bilgilerde işime çok yaradı devamını bekliyorum 🙂

Yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir